close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nově na: Chudobka.blogspot.com

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Senium

20. února 2013 v 22:49 | Renata Chudobová |  Téma týdne
Senium nebo chcete-li stáří. Podle odborných pubikací a učebnic do této kategorie patří lidé starší 65 let.
Pokud je člověk soběstačný a netrápí ho velké zdravotní problémy, může si užívat zasloužilého odpočinku. Ne nadarmo se říká, že důchodce nemá nikdy čas :-) S přibývajícími roky však obvykle přicházejí omezení. Chůze je obtížnější, chronické nemoci se zhoršují a samostatnosti rychle ubývá. Pokud nemá starý člověk někoho, kdo se o něj chce a dokáže postarat, má velký problém. Děti většinou chodí do zaměstnání a odejít z něj aby se mohli postarat o dožití svých rodičů bývá finančně neúnosné. O vnucích platí vpodstatě totéž. Takže pokud starý, nemocný člověk potřebuje celodenní péči, rodina není schopna nebo ochotna ji zajistit, nezbývá jim, než se obrátit na sociální síť. Státní, anebo soukromou? To je otázka. Ve státních domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných se volné lůžko najde většinou brzy. Je péče o našeho příbuzného na takové úrovni jakou si představujeme? Nebude tam strádat? Za kvalitu a nadstandart v soukromých zařízeních pro seniory se platí. Nabízí se úvaha, jestli cena není příliš vysoká, respektive zda jsou poskytnuté peníze opravdu použity pro klienta. Nejedná se o zanedbatelné částky, pohybují se od 15000 korun měsíčně. Pokud se podaří starého člověka do příslušného zařízení umístit tak, aby byl spokojený a dožil svůj čas důstojně, je vše v pořádku.
Problém nastává v okamžiku když je senior pro zbytek rodiny přítěží. Když využijí "šance" a při úrazu mu sbalí vše potřebné, přivolají sanitku a ani ho nedoprovodí na ambulanci. Když se po týdenní hospitalizaci 88 letá paní ptá, jestli už její syn volal a kdy si ji odveze domů. Když dcera ujišťuje při příjmu personál na oddělení, že si maminku po operaci veme zpět domů, další její návštěva v nemocnici se neuskuteční a po telefonu je nedostupná. Když 91 letý pán dožívá své poslední dny aniž by se mohl rozloučit se svými blízkými. Copak ti lidé si nevzpomínají na lásku rodičů? Rodičů kteří jim v dětství věnovali svoji péči. Vychovali je a oni mají co vracet. Starý člověk jejako malé dítě. Potřebuje lásku a péči.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teeda Teeda | Web | 20. února 2013 v 23:06 | Reagovat

Je to těžký. Oni jsou ale staříci, někdy v takovém zařízení spokojenější, protože jsou mezi svýma. Jak kdo tedy.
Jinak ta částka se tlačí dolů jak to jde, dokonce stoprocentně nepokrývá náklady. Jde o to, že tam senior jí, bydlí, užívá energii, lékařskou péči, sociální a zájmové kroužky, cvičení a bohužel i takové věci jako pleny stojí dost peněz. Částka nakonec dosáhne vysoko.
Co se týče dostupnosti, také to není snadné.. někteří čekají i víc jak rok. Záleží na tom, jak jsou bodově hodnoceni (podle zdraví) a ti co jsou v pořádku a je jim hej se do státního zařízení skoro nemají šanci dostat..
Nad krutostí příbuzných se ale někdy opravdu nevěřícně pozastavuji..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.