Myslet pozitivně s úsměvem na rtech Usmívající se

Muchomůrky bílé

29. března 2013 v 16:52 | Renáta |  Hudba nejen pro mě
Tato písnička mě na rádiu Hey vrátila zpět do mladých let. Ne že bych byla stařena před hrobem, ale nějaký ten křížek na hřbetě už mám:-) Text téhle hitovky skupiny The Plastic People of the Universe geniálně a jednoduše sepsal básník Ivan Martin Jirous zvaný Magor. Milan "Mejla" Hlavsa tak zpívá o zoufalém, pomateném člověku hledajícím útěchu v bílých muchomůrkách, které ho důsledku ukojení něhy přivedou až na onen svět. Bohužel Magor ani Mejla už nejsou mezi námi.
Na jejich pohřbech se sešlo několik set lidí. Mezi květinovými dary nechyběl ani věnec od Václava Havla.
The Plastic People of the Universe patří od svého založení v roce 1968 mezi nejoriginálnější české undergroundové avantgardní kapely. Název skupiny vznikl podle písně Franka Zappy - Plasic People. Protože neustoupili kompromisům tehdejšího totalitního režimu, jejich persekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika jejich členů. Na pomoc přišel Václav Havel a Charta77 a kapela se tak stala podnětem k semknutí opozice, které nemělo v tehdejších komunistických zemích obdoby. Když byl v roce 1982 Vratislav Brabenec donucen k emigraci, přestali "Plastici" veřejně vystupovat a rozpadli se. Část členů přešlo do Hlavsovy kapely Půlnoc, on sám hrál také ve skupinách Garáž, Echt a Fiction.
Na oslavu Hlavsových nedožitých padesátin nahráli zbylí muzikanti Plastic People (Vratislav Brabenec, Josef janíček a Jiří Kabeš) album dosud nevydaných skladeb Líně s tebou spím a kapela znovu ožila. Současnou sestavu doplňují Joe Karafiát, Eva Turnová a Jaroslav kvasnička. Odehrají několik desítek koncertů v České republice i v zahraničí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je pro tebe hudba důležitá?

Ano, velice důležitá 62% (62)
Ano 7% (7)
Jak kdy, podle nálady 31% (31)
Není 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.