Myslet pozitivně s úsměvem na rtech Usmívající se

Květen 2013

Stárnoucí rodiče

27. května 2013 v 22:13 | Chudobka1970 |  Kaleidoskop dní
Většinou bereme svoje rodiče jako samozřejmost. Jsou tu pro nás od plínek po snubní prstýnky. Když se narodí naše vlastní děti, jsou tu, aby poradili a pomohli s jejich výchovou. Jak čas běží, potřebují oni sami pomoc od nás. Čas je neúprosný, ale spravedlivý. Odměřuje všem stejně. Jak my pomůžeme svým stárnoucím rodičům, tak s největší pravděpodobností bude pomoženo na stáří nám od našich dětí.
Při své práci zdravotní sestry se setkávám s nejrůznějšími vztahy mezi rodiči a dětmi. Občas je mi z toho dost smutno. Pokud se starší člověk ještě dokáže pohybovat, většinou po úraze odejde z nemocnice domů, nebo ke svým dětem. Pokud ale chůzi nezvládá, je problém na světě. Kdo se o něj bude starat? Jeho životní partner, který sám chodí s velkými obtížemi? Pomůžou děti? Většinou chodí do zaměstnání a nemohou si dovolit zůstat doma a pečovat o své rodiče. Velice smutné je, když ani nechtějí a nehledají způsoby jak situaci zvládnout. Rovnou podepíší žádost o umístění v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) a tím je pro ně vše hotovo. Párkrát v týdnu krátká návštěva, vše je zařízeno bez starosti. Starému člověku tak zůstanou jen oči pro pláč. Nevidí žádný postup v uzdravování, zdravý člověk je přece propuštěný domů, nezůstává v nemocnici na oddělení LDN. Každý den vyhlížet, jestli dcera nebo syn přijdou na návštěvu. Co na tom, že jen dvakrát v týdnu na 10 minut? A zvládnout se to přitom dá ke spokojenosti všech. Když se chce, všechno jde. V každém trochu větším městě sídlí organizace specializované právě na pomoc nesoběstačným, nemocným lidem v domácnostech. Odborně je to systém komunitní péče. Komunitou je právě skupina osob žijící ve svých domech a bytech, která ale není schopna se o sebe sama postarat. Organizace poskytují širokou škálu pomoci. Od zajištění obědů, nákupů a úklidu, přes podávání léků, aplikaci inzulínu a jiných injekcí, provádění ranní a večerní toalety. Některé zajišťují i společníky, aby vašim blízkým nebylo smutno a vy mohli v klidu a bez starostí pracovat. Prostě poskytují komplexní péči. Má to ale jeden háček. Protože se vesměs jedná o sociální služby, nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. Nebo jen z části. Přehled o tom, kdo ve vašem regionů působí v této oblasti, má hlavně praktický lékař. Ten má i možnost, část výkonů napsat takzvaně na pojišťovnu. Pro ty děti, které chtějí a můžou, je to způsob, jak vrátit svým rodičům jejich péči. Je hodně pravdy v tom, že starý člověk je jako malé dítě. A dítěti náleží láska a péče. Až jednou budete stát před rozhodnutím, jak zařídit péči o starého, nemocného rodiče, vzpomeňte si na svoje dětství. Na pocit bezpečí a jistoty v mámině či tátově náručí. Určitě je co vracetJ

Miloš Zeman

21. května 2013 v 14:16 | Renáta |  Téma týdne
Pokud mi to šlužby v práci dovolí, obvykle chodím k volebním urnám. První přímou volbu prezidenta jsem si nenechala ujít. Dost dlouho jsem váhala, komu dát svůj hlas. Zkusila jsem i předvolební kalkulačku na internetu. Nakonec to u mě vyhrála i přes některé výhrady paní Zuzana Roithova. Podle předvolebního výzkumu nepatřila mezi horké kandidáty, ale co, rozhodně lepší než dát hlas pánům Zemanovi nebo Schwanzenbergovi. Je vám tedy jasné, že druhé kolo voleb se odehrálo bez mého hlasování. Neseděl mi ani jeden z oněch dvou favoritů. Jak naše první příma volba prezidenta dopadla, dnes už ví i malé dítě. Skoro celý národ viděl také prezidentovu virózu mezi korunovačními klenoty nebo parodii na ni. Kdo neviděl, může se o několik řádků níž podívat... Hodnotit video nebudu, to ať udělá každý podle svého. Portrét pana prezidenta nevisí na všech úřadech a institucích, jak tomu bylo u předešlých státníků. Prý to není povinné. Zvolili jsme si ho. Jak ho asi budeme respektovat, když se na něj odmítáme i dívat? Můj názor na pana prezidenta teď už znáte. Mě nezbývá, než myslet pozitivně a doufat, že si budu moct říct: "Spletla jsem se v něm, byl dobrý prezident"

Je to v háji

21. května 2013 v 13:19 | Renáta |  Kaleidoskop dní
Táta je v nemocnici. Leží na interně. Nic ho nebolí a tak trochu je na mě naštvaný, že tam leží. Ale nebylo zbytí. Po dnešním rentgenu srdce a plic a ultrazvuku břicha mu jeho praktický lékař bez pardonu vypsal doporučení k hospitalizaci. Na interní ambulanci mu jasně dali najevo, že domů v žádném případě nepojede. Srdíčko má veliké. V břiše je přes 1,5 litru vody. Na jedné plíci je už taky výpotek. Týden bral nově nasazené léky na otok nohou, ale nezabraly. Tak mu budu držet pěsti, aby léčba v nemocnici zabrala co nejdřív a on se mohl vrátit domů ke své Ájince, to je kříženec labradora a vlčáka.

16.5.

16. května 2013 v 18:40 | Renáta |  Hubnu?
Dnes jsem "běžela" traasu 2,4 km lesoparkem Hloučela opět za 20 minut.
Tentokrát ale první přecho z "běhu" do zrychlené chůze byl asi tak v 1/3 trasy.
Za půlkou jsem přemýšlela, jestli vůbec mám ještě plíce:-)
Takže sportu zdar a pravidelnému dýchání obzvlášť.

30. den - tvé úspěchy a neúspěchy za tento měsíc

15. května 2013 v 15:48 | Renáta |  30. denní dotazník

Už vím, že se nepodaří upravit zrak tátovi. Alespoň ne během následujího měsíce. Jeho zdravotní stav se zhoršil. Nejdřív musíme zvládnout otoky nohou, anémii a jiné zákeřnosti a potom se uvidí. Beru to jako příliš osobně? Ono je to osobní! Týká se to mého táty a tím pádem tak trochu i mě.
A úspěchy? Podařilo se mi dokončit tenhle projekt. Zvládla jsem zkoušku z pediatrie. Začala jsem něco užitečného pro své zdraví.
Právě na zdraví to všechno stojí nebo padá.
Děkuju všem lidičkám, kteří se mým měsícem pročetli až sem. Někteří z vás přidali i svůj názor, taky děkuju.
Dnes je "Kytičkový den", den proti rakovině a ten symbolicky ukončí tento projekt.
Takže úplně všem přeji HODNĚ ZDRAVÍ.

13. a 14. 5. 2013

14. května 2013 v 20:26 | Renáta |  Hubnu?
13.5. večer
Včera jsem prokecala na ICQ pár hodin. Takže dnes vím, co bych měla udělat. Co udělám. Koupila jsem si nové tenisky. Nejsou sice určené přímo na běhání, ale nejsou ani od "ťamana". Dala jsem za ně 800 korun, což není malý peníz.
Oblíkla jsem si Jirkovy vojenské tepláky, manželovo tričko "Chcete být milionářem?". Za pas jsem připla ledvinku na klíče od bytu, do uší nezbytného mobila s písničkama a přesně v 18:20 jsem vyrazila na okruh lesoparkem Hloučela. Chvílemi jsem běžela, chvílemi šla, ale nebyla to "opravdu rychlá chůze" jak mi bylo doporučeno, prostě jsem šla a vydýchávala se. Když jsem propocená doběhla domů, bylo 18:41, takže 20 doporučených minut mám splněno. Možná se nedožiju rána...Ještě že mi odpadla denní a mám jen odpolední

14.5. ráno
Přežila jsem. Po snídani jsem se vydala na kole doplnit téměř prázdnou ledničku. Kolik tak může měřit ten můj včerejší okruh, napadlo mě před domem. Připnula jsem cyklometr a jela to zjistit. Od našeho je to 2400 metrů. Takže pokud budu běhat, pokusím se tuto vzdálenost zdolat v kratším čase.
Když už jsem seděla na kole, zkusila jsem zjistit, jak daleko to mám na kolečkových bruslích cyklostezkou do Kostelce. Při hezky ostré jízdě jsem naměřila 5700metrů. Cestou zpět mi cyklometr ukazoval rychlost nižší než 18 km v hodině jen při přejezdu silnice.
Ještě si k tomu připočítejte km ujeté po městě při nakupování a mám dnes celkem v nohách 17100 km na kole. To není tak špatné vzhledem k tomu, že odpoledne našlapu ještě hezkých pár stovek metrů v práci:-))

29. den - tvé cíle na příštích 30 dní

14. května 2013 v 20:04 | Renáta |  30. denní dotazník
Nejdřív bych byla moc ráda, kdyby tátovi vyšla ta operace s očima. Jenže včera mi říkal, že mu otékají nohy, snad to nebude až tak zlé. Vím, že tohleto nejspíš neovlivním, jen mu přeju, aby se mu zdravotní stav nezhoršoval.
Musím dát na technickou prohlídku jeho auto, on vůbec netušil, že ji mí tenhle měsíc.
Taky bych chtěla udělat zkoušku z chirurgie a mít dobře vypracovanou seminárku z interny.
Začala jsem běhat, jezdít na kole, hodlám protáhnout milované kolečkové brusle a chci vydržet abych si zpevnila postavu. Když se podaří splnit tyto tři cíle - technická auta, zkoušky a vydržet ve sportování, budu moc ráda.
P.S. ten poslední cíl není jen na následujících 30 dnů :-))

28. den - něco, co ti schází

13. května 2013 v 1:20 | Renáta |  30. denní dotazník
Chybí mi víc odpočinku, ale to asi všem. Mám pocit že ten kolotoč, ve kterém jsem zapřažená, se točí nejen nepřetržitě, ale chvílemi i rychleji.
Chybí mi pevná vůle. Strašně bych chtěla mít postavičku jako lusk, ale "nějak" mi to nejde. Dnes odpoledne si půjdu zaběhat. Zkusím to vydržet 20 minut.
Chybí mi sourozenec. Ale s tím já nic nenadělám. Možná že nějakého mám, zjišťovat to ale nehodlám. Mám spřízněmou duši která mi ho tak trochu nahrazuje.
Chybí mi máma. Strašně moc a skoro každý den. Neměly jsme spolu ten báječný vztah matka-dcera. O to víc mi schází. Měla jsem ji moc ráda, ale nikdy jsem jí to neřekla. Nikdy si právě tohleto neodpustím.
A to je všechno. Mám svou rodinu. Zdravé děti, manžela v remisi, tátu s cukrovkou a vysokým tlakem který mě dokáže postavit do latě coby dup. Sama jsem relativně taky zdravá, už víc než rok jsem nebyla v bezvědomí. Takže co mi chybí? Nic!
Nebo vlastně něco mi trochu chybí - peníze, ale komu dnes nechybí....Smějící seSmějící seSmějící se

Čas plyne stále rychleji

12. května 2013 v 16:06 | Renáta |  Téma týdne
Když jsem si přečetla název tématu tohoto týdne, zamrazilo mě. On ten čas neplyne, on přímo letí. Je spravedlivé, že ukrajuje ze života nám všem stejně. Záleží jenom na nás, jak ho užijeme nebo promrháme.
Poslechněte si písničku, kterou určitě znáte, zaposlouchejte se a možná i zavzpomínejte. A potom žijme naplno, vždyť:
Čas letí jako bláznivý...

27. den - jaký problém jsi měl/a

12. května 2013 v 15:28 | Renáta |  30. denní dotazník
Problém sem,
problém tam,
copak já s ním udělám?
Problémy jsou od toho, aby se řešily, ne aby se v nich člověk vrtal a přemýšlel coby - kdyby.
Poslední problém jsem řešila, když tátovi odešla mikrovlnka i lednička. Před tím to byly jeho zdravotní problémy, které se už upravily. Skoro pořád řeším něco co se týká školy a zkoušek. Pořád je něco. Snažím se držet hlavu vzhůru a řídit se příslovím, co tě nezabije to tě posílí:-))
Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.