close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nově na: Chudobka.blogspot.com

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Malilinká miminka a větší děti

3. května 2013 v 19:00 | Renáta |  Kaleidoskop dní
Dnes jsme byly v rámci výuky intenzivní pediatrie na novorozenecké jipce. Pečují tu o nedonošená miminka. Jejich porodní váha je většinou hluboko pod 3000 gramů. Čerstvě narozená dvojčátka měla každá těsně pod 500 gramů. Nebyl to příliš veselý pohled na malinkatá miminka se stařeckými obličejíčky. Těmto dětem chybí podkožní tuk a proto mají tváře "vizáž dospělých". Viděly jsme také několik novorozenců s váhou kolem jednoho kilogramu. Oddělením nás provázela staniční sestra. Z jejího výkladu ošetřování těchto novorozenců bylo jasné, že svou práci dělá s láskou. Trpělivě odpovídala na naše zvídavé otázky. Práce sester na tomto oddělení je velmi náročná. A to nejen po odborné stránce. Ne všechna miminka se podaří "vypiplat" a komunikace s rodiči "potom" asi není vůbec snadná. Všechny nás dojalo, jakým způsobem zde nechají rodiče rozloučit se s umírajícím děťátkem. Pokud je to možné, oblečou jej (bez hadiček) a udělají z něj krásné mimino, které nechají rodičům chovat v náručí. Takových situací není naštěstí mnoho... Převládají ty, kdy se zdravotní stav miminek zlepší a mohou být přeložená na kojenecké odělení nebo přímo domů.
Druhá část výuky probíhala na dětské jipce. Případy nemocných dětí nás vzaly za srdíčko. Tady si člověk uvědomí, jak málo si váží zdraví vlastních dětí. Jak malicherné jsou naše problémy v porovnání s těmi, kterým musí čelit rodiče hospitalizovaých dětí. Zde při návštěvách drží své holčičky a kluky nad vodou, čtou jim pohádky, hrají s nima deskové hry, pomáhají jim snášet nepříjemný pobyt. Když odcházejí domů, jen personál vidí jejich slzy a mnohdy i beznaděj.
Dnes jsme se dověděly o nesmírně těžkém rozhodnutí jedné maminky, která před časem dala souhlas k neresuscitaci svého umírajícího synka. Nechtěla neprodlužovat dál utrpení dítěte, které mělo před sebou jen pár týdnů života a které velice milovala. Statečnost maminky umožnila jejímu chlapečkovi odejít z tohoto světa bez bolesti a utrpení....
Dnešek mi připomněl i druhou stránku povolání zdravotní sestry. Je mnohem těžší být oporou tam, kde není naděje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Valda Valda | E-mail | Web | 5. května 2013 v 19:36 | Reagovat

Moc pěkný článek, je z něj jasné, že máte moc ráda svoji práci.

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 6. května 2013 v 15:15 | Reagovat

[1]: :-)děkuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.