close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nově na: Chudobka.blogspot.com

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Hermafrodit

5. července 2014 v 18:55 | Chudobka1970 |  Četla jsem jedním dechem

Po zkouškách jsem se s chutí pustila do čtení jiných textů než naučných. Tentokrát to vyhrála kniha Jeffrey Eugenidese Hermafrodit. A to hned ze tří důvodů, blížila se doba jejího vrácení do kniovny, zajímavý název se slibným podtitulem: moderní epos s psychologickým rozměrem a v neposlední řadě malé zlatavé razítko na přebalu, uznamující, že jde o román, který dostal Pulitzerovu cenu za rok 2003. Ani jednou, za 511 stran jsem nelitovala rozhodnutí přečíst si ho.

Den za dnem jsem se pomaličku prokousávala příběhem Calliope měnící se v muže. Od začátku si mě příběh vtáhl dovnitř. Stala jsem se jeho součástí, neviditelnou postavou. Mohla jsem tak nikým nerušena vidět Desdemonu zamilovanou do svého bratra Leftyho, jejich svatbu na lodi během útěku do Detroitu. Sledovat jejich nelehké začátky u sestřenky Sourmeliny i Leftyho první dny v automobilce Ford. Tamní jednotvárná dřina pásové výroby montážní linky je popsána velmi realisticky. Lefty je během hospodářské krize propuštěn a otvírá si v době prohibice tajnou nalévárnu. Desdemonin syn Milton a Sourmelinina dcera Tessie se vezmou a jejich dítě, Calliope pokračuje ve vyprávění tohoto zvláštního příběhu. Přitom překakuje z minulosti do současnosti, občas s omluvou vyprávění přeruší, aby se vrátila k něčemu, co je podle ní důležité, aby se o několik desítek stránek později mohla vrátit k původnímu ději. Kupodivu mi to vůbec nevadí. Vše je podáno natolik srozumitelně, že bez problémů cestuji v čase s ní.
S uzarděním sleduji intimitu milostného vzplanutí Calliope k dívce s inkognito jménem Tajemný předmět touhy. S napětím poslouchám rozhovory doktora Luceho s nejistou Call na Klinice pro sexuální poruchy a ganderovou identitu. Ani nedýchám při jejím útěku poté, co lékař mylně doporučuje dokončit přeměnu v ženu. Zmatený a vyděšený Cal se vzepře. Cítí být více mužem, proto prchá přes Indianu, Iowu a Nebrasku. Nakonec je donucený vyhledat pomoc jistého Boba Prestona, majitele klubu 69. Stává se součástí Show Zahrada chobotkundiček. Díky transsexuální ženě Carmen se sžívá se svou sexuální odentitou.

Tolik z obsahu mýma očima. Jestli se Cal ještě setká se svými rodiči, bratrem článkem jedenáct a babičkou Desdemonou si budete muset přečíst sami...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co čteš nejraděj?

Pohádky 4.2% (7)
Sci-fi 7.8% (13)
Dobrodružství 8.4% (14)
Romantika 23.4% (39)
Horory 5.4% (9)
Krimi 22.2% (37)
Dokumenty 2.4% (4)
Literaturu faktu 24% (40)
Básně 2.4% (4)

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 24. července 2014 v 21:48 | Reagovat

Vyzerá to veľmi zaujímavo. Ak na tú knihu niekedy natrafím, nezabudnem si ju zobrať a prečítať :-)
Toľké chvály predsa nemôžem nechať len tak :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.