close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Nově na: Chudobka.blogspot.com

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Leden 2017

Nikdo není ostrov

25. ledna 2017 v 15:25 | Chudobka1970 |  Četla jsem jedním dechem
Příběh vypráví milovník žen, playboy Philip Kaven, přítel hvězdy Hollywoodu Sylvie Moranové. Tato zhýčkaná, psychicky labilní a na alkoholu závislá filmová diva má zdravou a velmi rozkošnou dcerku Babs. Aby zvýšila sledovanost a udržela na špici pro natáčení dalšího fimového trháku, pronese Sylvie dojemný projev o tom, jak se měly podporovt mentálně postižené děti. Přímý přenos vysílá Eurovize do 20 zemí světa. Srdceryvné zamyšlení, pronesená ústy Sylvie Moranové, o tom, že nikdo není ostrov a všichni, zdraví i nemocní, jsou spojeni v jediný celek, má nesmírně pozitivní ohlas. Jenže samotná herečka s touto myšlenkou naprosto nesouhlasí a v zápalu vzteku to ze sebe vykřičí. V tu chvíli má vedle sebe jen Philipa. Bohužel, někdo její výbuch nahrál. Začalo vydírání, které trvalo léta. Pak se stalo, že Babs prodělala několik nebezpečných nemocí najednou a ocitla se v nebezpečí života. Sylvie, tou dobou po rozsáhlém liftingu celého obličeje, byla držena mimo informace, stala se obětí showbyznysu. Mnoho lidí díky ní zbohatlo a nemínilo o své peníze přijít. Tak byla rozehrána špinavá hra o peníze. Sylvie natáčela film a byla záměrně mylně informována o uzdravující se Babs. Ta sice nemoc přežila, ale zůstala mentálně postižená. Žila v německu s Philipem Nortonem (Kaven). Na svoji matku zcela zapomněla. Babs je v péči lékařky Ruth, velice empatické ženy. Philip si malou Babs zamiluje. Když to bylo nejkouzelnější děvčátko světa, nesnášel ji. Teď mu ale přirostla k srdci...
Co se stane, když se Sylvie dovtípí, že je obelhávaná a vynutí si návštěvu u Babs?
Stane se z herečky vražedkyně?


Velice silná myšlenka péče o postižené děti je nadčasová.
Líbí se mi náhled na lásku z mnoha stran,
sebeláska, láska k bohatství a moci, láska k ženám,
láska k lidem a opravdová nezištná bezpodmínečná
láska muže k nevlastnímu dítěti...


Nevěra

24. ledna 2017 v 22:02 | Chudobka1970 |  Četla jsem jedním dechem
Najít knihu přeloženou do angličtiny nebylo nijak složité. Ale vybrat si, to jo. Záměrně jsem sáhla po světoznámém autorovi. Nejvíc se mi líbil podle anotace román nevěra. Četl se vcelku snadno. I přesto, že autor víc než děj rozebíral pocity.
Mladá žena Linda, manželka a matka už delší dobu cítila ve svém životě nespokojenost. Podle jistých známek mohlo jít i o depresi. Jenže ona nechtěla svůj život rozebírat s cizím člověkem i když by to byl lékař. Chtěla znovu cítit radost ze života. Práce novinářky ji přivedla k setkání s dávným přítelem ze studií. Najednou ztratila zábrany a po pracovní schůzce s ním ho orálně uspokojí. Když přijde domů, děti narozdíl od manžela poznají změnu v jejím chování. Nudný každodenní stereoptyp vystřídá zamilovanost. I ta však s realitou života vyprchá a Linda stojí před otázkou co teď.
Jak to všechno dopadne? Zůstane jen u jediného uklouznutí? Přizná se svému manželovi k nevěře?
Určitě se k autorovi tohoto románu ještě vrátím. Jeho dílo mě donutilo k zamyšlení se. Není to příliš veselé čtení. Celou dobu jsem byla jako najehlách, jestli Linda dá všanc svoji rodinu oproti jedinému vzplanutí. Nabízela se otázka, co kdyby se tohle stalo mě, jak bych se zachovala?Jak na sovičku

19. ledna 2017 v 20:30 | Chudobka1970 |  Z mých rukou
Milá Ježurko, tenhle návod je vytvořený speciálně pro tebe. I když se najde jistě spousta dalších šikulek, kterým přijde vhod. Háčkují se pouze krátké sloupky - k.s.
Takže originál, ze kterého jsem čerpala je na tomto webu.

Začínám oběma křídly:
1.ř. řetízek ze 6 ok
2.-4. ř. = 5 ok
5.ř. = 4 oka
6.ř. = 3 oka
pak se to obháčkuje a zároveň se tak zapracují konce


Pokračuji tělíčkem:
6 ok do magického kroužku, který pak hned utáhnu
1. ř. do každého oka vháčkuji 2 k.s. = celkem je v řadě 12 ok
2.ř. do každého 2. oka vháčkuji 2 k.s. = celkem 18 ok (1 oko, do 2. oka vháčkuji 2 oka, 1 oko, do druhého vháčkuji 2...)
3.ř. do každého 3. oka vháčkuji(V) 2 k.s. = 24 ok (2 oka, do 3. vháčkuji 2 oka, 2 oka, do 3. vháčkuji 2 oka...)
4.ř. do každého 4. oka V 2.k.s. = 30 ok
5.ř. do každého 5. oka V 2k.s = 36 ok
6.ř. do každého 6. oka V 2 k.s. = 42 ok
Vznikne takováto placička. Abych poznala začátek řady, používám kancelářskou sponku na každém jejím začátku. Stačí i jinak barevný kousek vlny. Jen se vloží na začátek řady a pak se jen háčkuje až k ní :-)

7. až 16. ř. se háčkuje pořád v kruzích, neustále je v jedné řadě 42 ok. Nemusí se dodržet celých 16. řad, záleží na každém, jak moc vysoké chce mít tělíčko sovy. Já ho dělala skoro vždy vysoké 10 řad.
V poslední řadě se přiháčkují obě křídla:
16 k.s., přiháčkovat křídlo pomocí 5 k.s., 16 k.s., druhé křídlo přiháčkovat opět s 5 k.s.
Mezi křídly by mělo být 16 ok.
Takže odpadá přišívání.
Před další řadou je dobré vyšít bříško sovy. Anebo ho jinak vyzdobit, našít korálky, srdíčka a jiné blbůstky :-) Není špatné už začít vycpávat. Tělo je pak pevnější a líp se háčkuje.

Krk:
1.ř. 3k.s., další 2 oka spojit do 1 oka, 3 k.s., další 2 oka spojit...
2.ř. 2 ks., další 2 oka spojit, 2 ks., další 2 oka spojit...
3. - 10. ř. stále dokola bez ubírání
Já jsem si tu druhou řadu odpustila.


Oči:
6 ok do magického kroužku.
Do každého oka vháčkovat 2 k.s = 12 ok

Dokončení:
Teď buď můžete vyšít oko podle obrázku nebo vložit bezpečnostní očko, jako já. Ten černý vnitřek oka jen 6 ok uháčkovaných do magického kroužku. Pokud budete oči pouze háčkovat, je potřeba je přišít. Já jsem bílý podklad prostě připnula k očičku. Mezi oči se vyšije zobáček. Teprve pak se může sova dovycpat a sháčkovat. Já dala doprostřed hlavičky při sháčkování sponu na zavěšení nebo karabinku. Úplně nakonec se sovičce ozdobí uši.


Postupem času jsem si některé části sovy upravila. Křídla dělám trochu jinak a taky tak moc nezužuju krk. Zkusila jsem si sovu taky zvětšit. Spodní kolečko mám mískto ze 6 řad třeba z 8 nebo z 10 řad. Taky jsem vyzkoušela úplně vynechat krk. Prostě fantazii se meze nekladou.


A tady je pár nočních ptáčků pro inspiraci
Snad byl můj návod srozumitelně přeložený.
Ono to vlastně není nic složitého,
jen malý ozdobený pytlík
:-D


Frivolitky

17. ledna 2017 v 15:19 | Chudobka1970 |  Z mých rukouNa podzimním setkání v Rajhradě mě doslova očarovaly ofrivolitkované vánoční báňky. Přijela jsem domů a zkoušela to pořád dokola. Nejdřív na jehle, potom člunkem. Vyhrála to na celé čáře jehla.Už jsem vám ukazovala svůj první výtvor - záložku do knihy ve tvaru kříže. Kolegyňce udělala velikou radost. To mě povzbudilo k dalším pokusům. Myslím, že tyhle dva přívěsky se vcelku povedly. Mají své mouchy, to je jasné každému, kdo frivolitkování alespoň trochu rozumí. Ale nějak začít se musí :-)


Korálky se mi špatně vytáčejí,
na tom musím zapracovat.


Pokus o větší přiblížení.U filaového přívěsku jsem špatně otočila práci u jedné slzičky.Taky musím víc a stejnoměrněji utahovat.

Baví mě to
a budu zkoušet tuhle
zajímavou techniku dál.


Když se chce, tak to jde.

13. ledna 2017 v 18:39 | Chudobka1970 |  Téma týdne
Pevná vůle je vlastnost, kterou nevlastním. Nedokážu jít vytrvale a neústupně za svým cílem. Je období, kdy zvládám všechno podle vlastních nalajnovaných představ. Pak se něco stane a já polevím. Dlouho se vezu na vlně pohodlnosti, než sama sebe začnu přesvědčovat, abych zase naskočila do ujíždějícího rozjetého vlaku. Kdybych nepolevila, bylo by všechno mnohem jednodušší. Jenže proč to dělat jednoduše, když to jde složitě...
V momentě, kdy mi opravdu o něco jde, umím být trpělivá. Dokonce vytrvale trpělivá.
No a v tom je jádro pudla.
Pokud vím, že musím nebo chci, jde to jako po másle. Pokud vím, že bych měla, dře to.
Tak třeba zaučování nové kolegyně v práci, to mi jde. Jsem schopná zůstat i přesčas, pokud je potřeba ukázat něco, co se tak moc často nedělá a zrovna to vyšlo na druhou směnu. Vím, že tahle investice se nejen mě stokrát vyplatí, pokud bude dotyčná kolegyně i nadále naší kolegyní. Myslím, že mám vcelku dobrý přístup ke zmateným starým lidem. Proč se hned čertit? Nemá to smysl, protože se tím stejně nic nevyřeší. S úsměvem a nadhledem jdu po dvacáté vrátit neposlušnou bábinku zpět do lůžka. Po dvacáté páté opakuji popletenému dědulovi, že jeho Věruška není vedle v seknici, ale doma a on leží v nemocnici. Vytrvale a cílevědomě se snažím nemocným lidem usnadnit pobyt v nemocnici.
V práci má každá věc svoje místo, ale doma? Prádlo k vyžehlení se mi kupí v krásně vyvedeném komínku. Manželovy montérky čekají na zalátání vzorně složené na židli u mašiny. Háčkování se mi stěhuje svévolně po bytě. Na PC stole se lážo-plážo válejí listy gramatiky z angličtiny...Není to tak vždycky, ale sem na mě zamávají lenora a pohodlnost a já jim bez námitek podám obě ruce. Sem tam se prostě nachám ovlivnit.
Máma mi vždycky říkala, no vidíš, když chceš, tak to jde. Měla svatou pravdu. Když zkouším nový vzorek ve frivolitkách nebo při háčkování, jsem schopná X krát párat, než je všechno podle mých představ. Svým způsobem jsem asi v určitých věcech perfekcionista.
Nejsem člověk oplývající pevnou vůlí. Ale dokážu být trpělivá, vstřícná a empatická. Tím se sanžím vybalancovat svoje četné mínusy. Snažím se žít podle hesla s úsměvem jde všechno líp. A věřte, že se mi to většinou i daří :-)


Kliknutím na obrázek zobrazíte jeho zdroj


Hudební projekty kterých jsem součástí

10. ledna 2017 v 16:00 | Chudobka1970 |  Hudba nejen pro mě
Klikněte na nápisy
Ve znamení

10. ledna 2017 v 15:45 | Chudobka1970 |  Hudba nejen pro mě
Hruhý ročník hudby od Robky a Jirky se nesl ve znamení

klikejte na ikonky a bavte se jako my, kteří jsme se projetku účastnili
¨Rachejtle s petardami ?

7. ledna 2017 v 12:35 | Chudobka1970 |  Téma týdne
Blížil se konec roku. Oddělení bylo téměř plné, pár plánovaných operací a jinak skoro všechno úrazy. Směna se zdála být nekonečná. Doma jsem se osprchovala, pozdravila se s Berunkou a zalehla do postele vedle podpávajícího muže. Po dlouhém dni jsem se cítila slušně unavená. Za pár minut mě přemohl spánek. A pak najednou bum, prásk, bum! V polospánku mi hlavou proletělo, že by si ty rachejtle s petardami mohli ušetřit za pár dnů na Silvestra. Otočila jsem se na druhý bok a za chvilku opět usnula. Ale jen na chvilku. Tentokrát mě to práskání probralo úplně. Muž je totiž doprovodil naštvaným: "To zvíře půjde z domu." Mírněji dodal:"Už jsem ji nechal proběhnout v kuchyni." Vstala jsem a šla do pokojíčku. Berunka dělala mrtvého brouka. Na seno však zareagovala. Má ho totiž moc ráda a pokaždé si aspoň ždibec ukousne. Vlezla mi na ruku a chtěla ven. Ale ve 3 ráno? Všimla jsem si, že sklenice s pískem je hodně blízko dřevěného domečku. Tak rachejtle asi ne... to si jen Berunka radostně užívala koupel v písku. Ona to prostě miluje...

A to je ona,
naše činčila Berunka

Jak jsme k ní přišli? Hlídala jsem synově slečně dvě myšky pískomilky. Byla s nimi legrace. Jejich očička zářila jako malé černé korálky. Když si zvykly, vlezly mi na ruku a to se mi docela líbilo. Po více než 4 měsících si je slečna brala zpět a já prohlásila, že mi po nich bude smutno. Ze začátku bylo, ptala jsem se na ně. No a pak syn přivezl pár dnů před vánocema obrovskou klec...Prý nám Ježíšek nadělí malé zvířátko...

Všechno je přichystané pro Berunku.

Velká sklenice od okurek je naplněná pískem, aby se v něm Beru mohla koupat. Ona to miluje. Točí se uvnitř jako tornádo.
Dnes už sklenici na noc vytahujeme, aby nemohla o domeček "práskat rachejtle"....


Jedna profilovka.

Rekapitulace předsevzetí

6. ledna 2017 v 1:42 | Chudobka1970 |  Kaleidoskop dní
Prosinec 2015
Musím dát do pořádku vlastnictví zahrady. Máme sice darovací listinu z minulého století, jenže v katastru nemovitostí je všechno jinak....
Prozatím se mi povedlo uzavřít kapitolu hledání možných dědiců, naštěstí žádní nejsou, Musela jsem vyvolat nové dědické řízení, abych tohle zjistila. Teď čekám, jak se vyjádří Státní zastupitelství pro věci majetkové, vyžádali si kopie dokladů o vlastnictví. Hýbe se to velice pozvolna.

Musím dát také zlegalizovat stavbu na konci této zahrady. Táta ji kdysi postavil jako zděnou kůlnu, ona chvíli fungovala jako garáž, ale už hezkou řádku let stojí bez užitku a zároveň bez zapsání v katastru i bez kolaudace....
Tak tohle se řešit zatím nedá, musím počkat, až bdu mít vyřešenou zahradu.

Měla bych postupně vymalovat na domečku. Taky bych tam měla konečně položit koberce....
Vyskytl se takový nemalý problém, provlhla mi zeď mezi kuchyní a obývákem. Takže jsem zkoušela větrání, odvlhčení a malování se odložilo.

Chci zapracovat na frekvenci návštěv se syny. Hlavně s tím starším....
Tohle se mi povedlo splnit jen částečně. S mladším synem se to povedlo parádně. Se starším se frekvence zvedly docela hezky, ale ne tak, jak jsem si to vybájila. Naše komunikace přes mobil a PC se hodně zlepšila.

Povedlo se mi splnit obě čtenářské výzvy.
30 knih pro rok 2016 jsem dokonce o 2 překročila.
Knižní výzva 2016 z Databáze knih se mi moc líbila. Letos Databáze vyhlásila další výzvu a já se opět přidám. Bude to má jediná knižní výzva. Snad se mi letos podaří všechny loňské přečtené knihy dozapisovat. Nějak jsem to nestíhala.

Letos žádné předsevzetí nebude. Prostě to budu brát jako fakt.
  • zapojím se do čtenářské výzvy z Databáze knih
  • budu pokračovat v angličtině - nechám se překvapit, co zvládnu
  • snad úpřední šiml povyskočí a dořeším zahradu a s ní i garáž


Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.