Myslet pozitivně s úsměvem na rtech Usmívající se

Březen 2018

Veselé Velikonoce

31. března 2018 v 10:57 | Chudobka1970 |  Kaleidoskop dní
Veselé Velikonoce vám všem
přeje Chudobka1970

Pohodový Domov Na Zámku

26. března 2018 v 15:26 | Chudobka1970 |  Kaleidoskop dní
Po vydařené sobotní prodejní výstavě Ženského klubu jsem se těšila na nedělní výlet. Čekala mě další prodejní výstavka. Tahle měla být spojená s prohlídkou prostor sloužících jako domov pro mentálně postižené lidi. Zapůsobilo to na mě tak, že jsem se rozhodla, nejprve napsat o téhle podařené akci a teprve později vám přiblížit výstavku ručních prací v Kojetíně.
My tři, bývalé kolegyně, jsme se tedy v neděli dopoledne vydali do nedalekých Nezamyslic. Nejprve jsme se šly podívat na prodejní výstavu. Každá si něco koupila. A že bylo z čeho vybírat...


Samozřejmě, že tam bylo mnohem víc výrobků,
tohle je pouze můj osobní TOP.
Všechny tyhle nádherné věci vyráběli lidé s mentálním postižením.
Moc se mi líbilo i nabídnuté využití keramiky.
Je to nádhera, co říkáte?

Sociální zařízení je umístěno v budovách bývalého zámku.Jen kousek od prodejních prostor je Domov Na Zámku. S podporou pracovníků v sociálních službách, zdravotnických a sociálních pracovníků, vychovatelů a speciálních pedagogů zde žijí lidé s mentálním postižením. Už zvenku se nám bývalý zámek moc líbil. Uvnitř nás čekala jeho paní ředitelka Ing. Mgr. Jiřina Krejčí. Před necelým rokem byla v péči obou mých kolegyněk. Návštěva Domova na Zámku se konala i na její pozvání. Přivítání bylo velice srdečné. Představila nám i zdejší sociální pracovnici Mgr. Křepelkovu. Ta nás pak provedla vnitřními prostory.

Průchod od vrat do obývací části

Pohled na nádvoří zámku zevnitř a zvenčí.

Cestou k pokojům klientů nás ohromil strop nad schodištěm.

Moje kolegyně před pár měsíci pečovaly o jednoho klienta zdejšího zařízení. Chtěly se na něj podívat, jak se mu vede, jak zvládá chůzi o berlích. Byly zvědavé, jestli si na ně vzpomene. Chviličku mu trvalo, ale pak to byl krásný výbuch emocí. Vzpomněl si na obě jejich jména. Ukázal nám fotky své rodiny, zavedl nás do prostor sloužících pro návštěvy, předvedl, jak umí jezdit na rotopedu. Jeho bezprostřednost a dobrá nálada doslova sálaly. Když dostal malou sladko pozornost, hrkly mu dojetím slzy do očí. Taková krásná radost na druhou.

Nahoře místnost pro návštěvy,
dole je stolní fotbálek pro chvíle odpočinku
a pohodlná křesílka určená pro chvilky soukromí.


Mohly jsme se podívat do pokojů klientů.
Všichni je měli vzorně uklizené a vyzdobené podle svého přání.


Pohled z jednoho pokoje.


Skleněné výplně dveří zde mají vkusně ozdobené.


A nejen dveře, ale také prostory před nebo za nimi zdobí krásné květiny.

Když jsme procházely zámkem, všimly jsme si jednoho veskrze pozitivního jevu. Na zdejší klientele bylo víc než zřejmé, jak moc se jim tam líbí. Ta pohoda byla hodně nakažlivá. Chlubili se svými pokoji, svými výrobky, medailemi. Zvali nás do své krásné zahrady a za zvířátky. Prostě se snažili rozdělit se o kousek svého štěstí.

Tohle přáníčko bylo i podepsané.
Dostaly jsme ho od jednoho klienta.
Je milé, že nám bylo darováno.

Je strašně fajn přijít na to, že naše sociální služby jsou na vysoké úrovni. V Nezamyslicích se povedlo citlivě zrekonstruovat prostředí starého zámku a využít jej pro potřeby mentálně postižených lidí. Sociální pracovnice nám ukázala krásnou fotoknihu, jako dokumentaci výsledků zahradní terapie. Je vidět, že klienty tahle činnost baví. Podobně jako tvorba keramických květináčů a krásných, nejen kočičích, ozdob s možným využitím právě na záhonech.
Moc se nám v Domově na zámku líbilo.
Určitě se tam pojedeme podívat v létě,
abychom mohly obdivovat kvetoucí zahradu

Tohle jsem nečekala

17. března 2018 v 22:21 | Chudobka1970 |  Hudba nejen pro mě
Sedla jsem k počítači a svou novou klávesnici naladila do modrého podsvícení mezer mezi písmenkama. Chtěla jsem se svěřit, jaké to je, když se bojuje s rakovinou. Jako vždy mi k tomu hraje YouTube. Tentokrát padl los na André Rieu.
Říkala jsem si, jak se mi u jeho skladeb bude hezky psát. Chyba lávky. Nešlo to. Jen jsem seděla, hleděla na video, usmívala se přitom a bulela a bulela a bulela... Taková to byla nádhera. Vzpomněla jsem si na Janču. Po jednom sdílení videoklipu Andrého Rieu na FB mi napsla, jak moc ho má ráda. Dobrovolně a ráda se přiznávám, já teď už taky.
Ne, že by se mi předtím nelíbil, líbil, to jo. Ale až teď je to láska. Vlastně by se dalo říct láska na druhý poslech.
Líbí se mi, jak si dokáže s vážnou hudbou vyhrát.
Není to pouhé přehrátí většinou známé skladby, která má navíc i svůj příběh.
Nejsou to jen nádherné kulisy, úchvatné róby všech účinkujících žen, elegantní obleky mužů nebo leckdy vtipné kostýmy zpěváků.
To, co se mi na tom všem asi líbí úplně nejvíc je publikum. Jak si tenhle jedinečný koncert užívá. Lidi se smějí, pláčí, zpívají, tančí, objímají se... Tohle všechno na mě působí velice pozitivně a neskutečně mě to nabíjí emocemi.
Mrkla jsem na net a zjistila, že tenhle rok bude Rieu v Praze. Hrozně ráda bych někdy slyšela a viděla naživo. Přála bych si na vlastní kůži zažít tu báječnou atmosféru.


Kliknutím na video jej lze také přehrát
(aspoň v to doufám)
Tuhle skladbu mám ráda.
Od malička ji znám jako Bílé vánoce.


Jeden z nejkrásnějších valčíků
Na krásném modrém Dunaji.


Conquest of paradaise znám od Vangelise.
Tahle choreografie je moc povedená


Škoda lásky kterou jsem tobě dala...

Pouštěla bych si tu jedno video za druhým...
Někdo by s nadsázkou řekl,
že jsem objevila Ameriku...
ne ne, já objevila YouTube kanál
se skladbami od Andrého Rieu....


Fotokniha od Saal Digital

6. března 2018 v 12:21 | Chudobka1970 |  Kaleidoskop dní
Ráda fotím.Občas se mi povedou i docela hezké záběry. Takže když na FB stránkách asi potřetí objevila nabídka Saal - Digital na slevu při vytvoření fotoknihy, začala jsem přemýšlet o tom, že to vyzkouším. Od Helenky vím, že kvalita knihy je vynikající, a než jsem obdržela svůj vlastní výtisk, stihla i Hruštička Saal Digital pochválit. Takže je řada na mě.
Klikla jsem na FB odkaz a po vyplnění pár informací čekala, co se bude dít. Odepsali mi docela rychle. Bohužel, nemám FB volně přístupný, nemohli se tak mrknout na mou foto tvorbu. Požádali mě o odkaz na nějaké své stránky, kde mám fotky. Hodně fotek. Budiž, řekla jsem si, pro slevový kupón na 900kč je potřeba něco udělat. Odeslala jsem tedy odkaz na tenhle blog a pak i odkaz na jeden z článků o dovolené v České Kanadě. A kupón jsem dostala.
Pořádně jsem si prohlédla stránky Saal Digital. Těch formátů je tam fakt hodně. Mé představě zdokumentovat celou dovolenou v České Kanadě vyhovovala menší fotokniha velikosti A5. Nechtěla jsem fotky úplně přes celou stránku, to by se mi tam nevešly všechny, které jsem si vybrala. Stáhla jsem si jednoduchý intuitivní prográmek Saal designer a začala tvořit. Bylo to opravdu snadné. Nejdřív jsem vybrala vazbu, pak zda chci vatování vazby, povrch vnitřních stran a čárový kód. V dalším kroku jsem jen odklikla, že chci knihu vytvářet individuálně pomocí rámečků, klipartů, stínování atd. Další dvě varianty byly: fotokniha v minutě a automatické návrhy. No a poslední krok před samotným vytvářením stránek byl počet stránek. Dala jsem si 52 stran za 989 kč. S poštovným 119 kč mě tedy tzahle fotokniha stála pouhých 208 kč.

Takhle vypadá stránka, s níž se pracuje. Kolem každého dvojlistu je červená linka. Když ji fotkou přetáhnete, objeví se hláška. Už vím, že není nutné okraj dodržet, dokonce je lepší ho tam nemít vůbec. U každé fotky se ukáže, jestli je kvalitní, tedy použitelná. Měla jsem všechny ve vysoké kvalitě.


Zrovna sem se ty okraje vůbec nehodí
Čárový kód je opravdu maličkýLíbí se mi, že kniha je formátu A5.
Vejde se pohodlně do kabelky...Celou dovolenou se mi podařilo dostat na 52 stran.


Jediná fotka přes celou stránku.


...ty jeho naštvané oči mě prostě fascinují...


Některé fotky se opravdu povedly a tohle je jedna z nich.

Fotokniha se mi docela povedla, až na ty zpropadené okraje. Vazba knihy je pevná, stejně jako jednotlivé listy. Na omak je velmi povrch velmi příjemný. Ne jako list papíru, ale jako fotografie. S prográmkem se pracovalo velice snadno. Pokud bych to celé platila pouze já, bylo by to docela drahé, ale za kvalitu se platí a tahle kvalita se mi opravdu líbí. Platilo se přes internet, což už také z mobilu umím. Od vytvoření k dodání uběhlo jen pár dnů. Takže podtrženo a sečteno, Saal Digital fotoknihy můžu jen a pouze doporučit.

Na fotografie a obrázky na tomto blogu, pokud u nich není uveden zdroj,
se vztahují veškerá autorská práva.